flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Оголошення про ухвалу у справі 2-о/759/88/15

13 березня 2015, 16:30

пр. №   2-о/759/88/15 

ун. №  759/333/15-ц 

 

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

 10 березня 2015 року  Святошинський районний суд м.Києва в складі:

головуючого судді -                                                                                                Чалої А.П.,  

при секретарі -                                                                                                          Котляр Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за заявою

                                               Скалінської Лариси Сергіївни, 

Заінтересована особа:          Міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану

                                               м.Херсона Головного управління юстиції в Херсонській області

про                                         встановлення юридичного факту походження та національності, -

                                  

В с т а н о в и в :

           

Скалінська Л.С. звернулась до суду із заявою в порядку окремого провадження та просила встановити юридичний факт про те, що вона має болгарське походження і за національністю є болгаркою.

            В судове засідання заявниця не з*явилась неодноразово, про день і час розгляду справи повідомлялась належним чином шляхом телефонного повідомлення, доказів про поважність причин неявки суду не надала, заяву про можливість розгляду заяви у її відсутності суду не подано.

            Міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану м.Херсона Головного управління юстиції в Херсонській області просить розглядати справу без представника (а.с. 30 – лист).

            Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

            Згідно зі ст.234 ЦПК України, у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до частини 2 ст.256 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

В пункті 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995р. роз*яснино про те, що для встановлення факту необхідна наявність певних умов, серед яких: встановлюваний факт повинен бути юридичним, тобто від його встановлення у особи виникають, змінюються або припиняються особисті чи майнові права; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред*явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо).

Відповідно до ст.19  Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану», реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану врегульовано ст.23 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.19  Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. № 55/18793.

Згідно з пунктом 1.1 зазначених Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7. цих Правил передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до пункту 1.14. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлих проводяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України.  

З матеріалів справи не вбачається, що Скалінська Л.С. зверталася до відповідного відділу реєстрації актів цивільного стану з даними питаннями і, що їй було відмовлено в цьому.

Отже, в судовому порядку не підлягають встановленню юридичні факти щодо належності до певної нації.

Спосіб відновлення порушеного права, якщо воно мало місце, вирішується шляхом звернення до відповідного відділу реєстрації актів цивільного стану, а в разі відмови - оскарження її у судовому порядку.

            Приймаючи до уваги наведене,

            Керуючись ст.ст. 234, 235, 256, 209, 210 ЦПК України, суд, -

 

У х в а л и в :

 

            Заяву Скалінської Лариси Сергіївни, заінтересована особа:     Міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану м.Херсона Головного управління юстиції в Херсонській області про встановлення юридичного факту походження та національності -залишити без розгляду.

            Ухвалу може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п*яти днів з дня отримання копії ухвали.

 

 

Суддя: