flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок повернення помилково/надміру сплаченого судового збору

Як свідчить аналіз роботи з обліку судового збору, при його оплаті платниками нерідко допускаються помилки в реквізитах платіжних документів, в результаті чого судовий збір сплачується на неналежний рахунок суду, до якого подається позовна заява, скарга тощо. Бувають також випадки, коли після сплати судового збору платники з різних причин не подають позов або заяву, за яку він був сплачений.

Законодавством передбачено механізм повернення з державного бюджету помилково сплачених сум судового збору.

Судовий збір повертається за клопотанням особи на підставі ухвали суду відповідно до пунктів 1-5 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», а саме:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

2) повернення заяви або скарги;

3) відмови у відкритті провадження у справі;

4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням));

5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову) і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях. 

У разі повернення судового збору, якщо такий був сплачений без подальшого звернення до суду, кошти повертаються відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787 (далі Порядок).

Таким чином, з метою повернення помилково сплаченого судового збору платнику необхідно звернутись до суду (на рахунок якого помилково перерахований судовий збір) із заявою про отримання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, форму якого затверджено Порядком.

Зверніть увагу! В такій заяві слід обов'язково зазначити:

Після отримання громадянином в суді подання згідно з абзацу 5 пункту 5 Порядку воно подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом/копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджуюсь перерахування коштів до бюджету.

БЛАНК ЗАЯВИ ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОМИЛКОВО СПЛАЧЕНОГО СУДОВОГО ЗБОРУ