Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Інформація для потерпілих від сексуального насильства
Сексуальне насильство має різноманітні форми, зокрема: ▪ зґвалтування; ▪ сексуальні домагання; ▪ небажані дотики до тіла або коментарі; ▪ демонстрація статевих органів; ▪ примушування до сексу чи побачень; ▪ непристойні жести; ▪ небажані розмови про секс; ▪ надсилання інтимних фото/відео; ▪ поширення продукції порнографічного змісту тощо.
За сексуальне насильство передбачена як кримінальна, так і адміністративна відповідальність.
До злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством, Кримінальний кодекс відносить такі правопорушення:
З 19 грудня 2024 року сексуальне насильство у формі сексуального домагання, у тому числі в інтернет-просторі, буде підпадати під адміністративну відповідальність і визначатися як
“дії сексуального характеру, виражені словесно (погрози, залякування, непристойні зауваження) або фізично (доторкання, поплескування), що принижують чи ображають осіб, які перебувають у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування”.
Окрім цього, адміністративну відповідальність буде передбачено і за насильство за ознакою статі.
“діяння, спрямовані проти осіб через їхню стать, або поширені в суспільстві звичаї чи традиції (стереотипні уявлення про соціальні функції (становище, обов’язки тощо) жінок і чоловіків), або діяння, що стосуються переважно осіб певної статі чи зачіпають їх непропорційно, які завдають фізичної, сексуальної, психологічної або економічної шкоди чи страждань, включаючи погрози таких дій, у публічному або приватному житті”.
Алгоритм дій у випадку сексуального насильства
Права потерпілої особи
Закон України «Про безоплатну правничу допомогу» гарантує безоплатну правову допомогу дітям, потерпілим від сексуального насильства, що має ознаки домашнього насильства або вчинене як воєнний злочин. Права всіх потерпілих від сексуального насильства також включають:
Заходи для захисту потерпілих від повторної віктимізації:
Право на компенсацію: потерпілі мають право вимагати відшкодування майнової та/або моральної шкоди шляхом подання цивільного позову або в межах цивільного провадження. Витрати, понесені потерпілими внаслідок участі у провадженні (проїзд, проживання, добові витрати), підлягають відшкодуванню згідно зі ст. 122 КПК України.
За рішенням суду, у разі обвинувального вироку, витрати потерпілого компенсуються за рахунок обвинуваченого.
Заява про вчинення злочину не має спеціально затвердженої форми, але важливо включити всі необхідні відомості:
Процес подання: заяву можна подати особисто, поштою, телефоном (на номер 102) або онлайн через сайт Національної поліції. Під час особистого подання поліція має зареєструвати заяву в електронній системі або журналі обліку і видати талон-повідомлення. Заяву краще мати у двох примірниках – один подати органам, на другому отримати штамп про прийняття.
При відправленні поштою лист має бути рекомендованим з повідомленням про вручення і з описом вкладень для підтвердження отримання.
Законодавча регламентація: за статтею 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий/а або прокурор/ка повинні протягом 24 годин після отримання заяви внести дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) і видати заявнику/ці витяг з реєстру. Якщо відомості вносить прокурор/ка, він/вона зобов’язаний протягом 5 робочих днів передати матеріали відповідному органу досудового розслідування.
У разі відмови в прийнятті заявник/ця може протягом 10 днів подати до суду скаргу на бездіяльність посадових осіб.